Чи потрібно обов’язково видаляти зуби мудрості або краще спробувати їх лікувати?

Різне

Багато пацієнтів, турбуються про здоров’я і красу зубів, не знають, що робити зі своїми зубами мудрості, так званими «вісімками». Кого-то вони не турбують протягом усього життя, а хтось відчуває значні незручності.

Михайло Попов, стоматолог і хірург-імплантолог мережі наших клінік, відповів на актуальні питання пацієнтів про зуби мудрості.

Роль зуба мудрості

зуб мудрості неправильно зростає
Як і будь-який інший орган, зуби мудрості виконують свої функції, про які слід знати, перш ніж прийняти рішення від них позбутися.

Стоматологи відзначають наступні переваги збереження молярів:

 1. роль в травній системі: симетрично розташовані вісімки беруть участь в пережовуванні їжі поряд з іншими зубами.
 2. можливості протезування: при відсутності сусідніх зубів це єдина опора для незнімного протеза.
 3. формування правильного прикусу: значна лунка, що залишилася після видалення, може стати причиною викривлення зубного ряду і розхитування зубів.

Це вагомі причини не видаляти, а лікувати зуб мудрості від таких захворювань, як пульпіт, карієс, періодонтит. Пульпіт (запалення зубного нерва) часто є наслідком каріозних руйнувань. Щоб зберегти зуб, необхідно знезаразити і якісно запломбувати кореневі канали.

Періодонтит (запалення тканин навколо зубного кореня) може розвинутися як в результаті утрудненого зростання зуба мудрості, так і через руйнівних процесів, з часом набуває форму кісти. Боротьба за збереження ураженого періодонтитом зуба іноді триває більше трьох місяців. Бувають ускладнення, при яких вилікувати зуб мудрості неможливо.

Якщо клацає щелепу при відкритті рота, це може повідомити людині про назрілу або тільки назріваючої проблеми в області щелепного суглоба. Зазвичай лікарі після первинного прийому ставлять діагноз артроз, але не завжди це виявляється саме так, і для правильного діагнозу потрібне повноцінне і неодноразове обстеження.

Про кістозних захворюваннях верхньощелепної пазухи читайте далі в нашому матеріалі.

Про те, чи можна полоскати і знезаражувати рот за допомогою перекису водню дивіться тут.

Якщо «вісімка» прорізалася в повному обсязі, що робити?

Зустрічається ситуація, коли зуб мудрості прорізався тільки наполовину – видно тільки його горбиста жувальна поверхню. Якщо пацієнт ще не досяг 25-річного віку, то особливих дій, як правило, не робиться, тому що є надія, що вся коронка з’явиться пізніше.

Якщо третій моляр вийшов наполовину у більш дорослої людини, існує ймовірність його аномального розташування. Це вимагає рентгенографічного дослідження і прийняття відповідного рішення про видалення восьмий одиниці ряду.

Найчастіше стоматологи радять видаляти «вісімки», які з’явилися в повному обсязі. Це пов’язано з труднощами в здійсненні гігієнічних процедур, в результаті чого на емалі швидко накопичується наліт, активно розмножуються мікроорганізми, розвивається карієс і інші патології.

Чи треба видаляти зуби мудрості?

віддалений зуб мудрості
У медицині зуб мудрості довгий час вважався рудиментом, які не мають відношення до якості травлення і створює зайві клопоти пацієнтам і лікарям.

Сьогодні фахівці відкривають нові факти на користь збереження восьмого зуба і відзначають негативні наслідки його видалення.

Орієнтовний період формування зубів мудрості – 15-27 років. Процес зростання задуманий природою як природний і безболісний. Проблемою може виявитися неправильний прикус, через що масивному зубу мудрості просто-напросто не вистачає місця в зубному ряду.

Ускладнює прорізування і перикоронарит (запалення ясен). Не слід покладатися на те, що зростання напруження та виросли раніше зуби самі поділять щелепне простір.

Небажані явища можуть завершитися ретенцией: повністю сформований зуб змушений залишатися під слизовою оболонкою.

Чи обов’язково видаляти зуб мудрості

Коли ріст зубів мудрості супроводжується больовими відчуттями, слід звернутися до стоматолога, щоб виявити причину дискомфорту. Навіть в таких, здавалося б, безвихідних ситуаціях лікуючий лікар пропонує способи уникнути видалення, наприклад, призначає лікування у ортодонта. В ідеалі бажано почати цікавитися станом прикусу заздалегідь, не чекаючи прорізування зуба мудрості.

Якщо необхідність видалення все ж виникла, дантисти попереджають про можливі наслідки:

 • довгий хворобливе загоєння великої лунки;
 • відчуття оніміння щелепи або мови: якщо такий стан тримається більше тижня, необхідно пройти медичне обстеження;
 • альвеоліт: запалення ясен на місці вилученого зуба, нерідко трапляється через нехтування гігієнічними нормами та рекомендаціями лікаря.

Якщо зуб мудрості болить або непокоїть, не слід відкладати візит до стоматолога. Зволікання може обернутися гострим запаленням, набряком, пухлиною і іншими ускладненнями, при наявності яких видалення стає неминучим.

вагітність

Чи варто видаляти зуби мудрості перед вагітністю? Таким питанням часто задаються жінки, які планують вагітність. Однозначно варто відвідати стоматолога і дізнатися його думку. Під час вагітності організм жінки відчуває подвійне навантаження, а через брак кальцію і порушення обміну речовин зуби страждають найчастіше. Тому для того, щоб уникнути можливих проблем, потрібно заздалегідь подбати про профілактику і необхідних процедурах.

Якщо ж біль в області вісімок застигла вас під час вагітності, то в цьому випадку операція проводиться лише в крайніх випадках і тільки при місцевій анестезії. Лікарські препарати можуть завдати серйозної шкоди плоду, тому їх призначають з великою обережністю.

Показання до видалення

Чи потрібно лікувати зуб мудрості або видалити

Рішення про необхідність видалення зуба мудрості стоматолог приймає, грунтуючись на наступних факторах:

 1. зуб настільки зруйнований карієсом, що не підлягає лікуванню.
 2. непрохідність кореневих каналів.
 3. неправильне розташування, що приводить до болів і травм слизової.
 4. утворення кісти.
 5. невиліковний повторний перикоронарит.
 6. гостре запалення, що свідчить про запущеній формі захворювання.

некоректне розташування зуба мудрості
Неправильне розташування зубів мудрості – джерело проблем

Недолік простору для прорізування може привести до деформації зубного ряду, в окремих випадках щелепної кістки. Поступове, але неухильне порушення прикусу в підсумку відбивається на якості пережовування їжі і функціях травної системи. Не останню роль відіграє і естетична сторона: скупченість передніх зубів негативно позначається на іміджі пацієнта.

Серед найбільш поширених причин запальних процесів фахівці відзначають перикоронарит, який повторюється, незважаючи на неодноразову медикаментозну терапію, пульпіт гілок трійчастого нерва, невиліковний періодонтит.

Виявлення щелепної кісти є безсумнівним показанням до видалення.

Що відбувається після?

Для того щоб процес загоєння пройшов якомога успішніше, важливо виконувати всі післяопераційні рекомендації стоматологів.

 • Якщо вас турбує сильна кровотеча, то до потрібного місця потрібно прикласти марлеві прокладки (стерильні).
 • Пакет з льодом допоможе вам зняти набряк і зменшити біль після того, як анестезія припинить свою дію. Замість льоду можна використовувати пакет з замороженими продуктами.
 • Після операції від спорту і напруженої роботи варто утриматися. На відпочинок потрібно виділити як мінімум кілька днів. Постарайтеся нічого не планувати на цей час.
 • Уникайте куріння, вживання солодких газованих напоїв і твердої їжі. Найкраще в перші 2-3 дні харчуватися м’якою їжею кімнатної температури.
 • Приймайте ліки, призначені лікарем.

чи обов'язково видаляти зуб мудрості при імплантації

Після проведеної операції деякий час процес їжі може бути утруднений. Ось кілька варіантів м’яких продуктів, які не викличуть у вас неприємних відчуттів:

 • дитяче харчування;
 • суп;
 • молочна продукція (йогурт);
 • пудинг;
 • смузі;
 • молочні та протеїнові коктейлі.

Лікування зуба мудрості

У порівнянні з рештою зубним рядом вісімки мають характерні відмінності, які необхідно брати до уваги при лікуванні.

симптоми запаленого зуба
Больові і інші симптоми хворого зуба мудрості

Найбільш часто стоматологам доводиться мати справу з такими проблемами:

 1. Перікоронаріт.
 2. Механічне пошкодження емалі.
 3. Карієс.

Перікоронаріт – запальний процес, поступово утворюється в період прорізування зуба.

Захворювання діагностується при наявності таких симптомів:

 • наростаючі больові відчуття, які часто посилюються при відкритті рота;
 • пульсуючі болі в горлі, вухах, скронях;
 • постійні головні болі, підвищена температура;
 • поява набряку;
 • почервоніння слизової оболонки;
 • виділення слизу в ротову порожнину.

Полегшити стан хворого в домашніх умовах можна за допомогою традиційних болезаспокійливих препаратів і полоскань прохолодним розчином: по чайній ложці солі та соди на склянку води. Важливо розуміти, що ці кошти лише частково усувають неприємні симптоми, але не є альтернативою кваліфікованої стоматологічної допомоги.

До неприпустимим дій у такій ситуації відносяться:

 1. Застосування грілок, компресів, гарячих розчинів для полоскання: нагрівання сприяє посиленому розвитку і поширенню інфекції.
 2. Використання знеболюючих і протизапальних ліків не за призначенням, наприклад, прикладання таблетки до місця набряку: лікарський ефект зведеться до нуля, ймовірність подразнення слизової висока.

лікар видаляє поганий зуб
Стоматолог насамперед розкриває нарив, знезаражує порожнину, призначає протизапальні засоби, іноді в комбінації з знеболюючими, якщо того вимагає стан пацієнта.

Велика кількість гною при розтині є показанням для призначення курсу антибіотиків.

В силу своєї важкодоступність для зубної щітки і гігієнічного полоскання зуб мудрості більш схильний до карієсу.

Іноді причиною розвитку захворювання є пошкодження емалі під час утрудненого прорізування. Нерідко вісімка впритул притиснута до сімці, що також сприяє зараженню.

В індивідуальних випадках ускладнюють лікування особливості будови коренів: щоб якісно запломбувати викривлені кореневі канали, від лікаря потрібно певний професійний досвід. Створює незручності і розташування зуба: буває так, що пацієнт не може достатньо широко відкрити рот або контролювати блювотний рефлекс. Лікування зуба мудрості вимагає особливої ​​точності, тому що ймовірність ускладнень при похибки вище, ніж у випадках з іншими зубами.

Якщо турбує гіркота на губах, то це може означати цілий ряд проблемних факторів, коріння яких найчастіше йдуть в захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, запалення тонкої кишки або лямбліоз.

Про способи відновлення зубної емалі на зубах читайте за цим посиланням.

методи

Існує не так багато способів видалення коренів. Пацієнту такий вибір теж не надається. Вибір методу видалення здійснюється фахівцем, в залежності від складності, розташування, а також ряду інших параметрів.

методи

Розглянемо всі варіанти:

 1. За допомогою щипців. Найпростіша процедура, коли за допомогою щипців лікар просто вириває корінь. Звучить страшно, але насправді все це відбувається під анестезією і дуже акуратно.
 2. Видалення коренів верхньої і нижньої щелепи. Для кожної щелепи існують спеціальні щипці. Варто сказати, що операції з нижньою щелепою на порядок легше.
 3. Видалення прямим і кутовим елеватором. Інструмент хоч і звучить грізно, але не являє собою нічого страшного. Існують різні види елеваторів для різних зубів. Наприклад, кутові елеватори використовуються для молярів, так як прямим елеватором дістати до них практично неможливо.

процедура видалення

Чи потрібно виривати зуб мудрості

рентген зуба мудрості
Процедурі видалення передує рентгенівське обстеження – необхідний захід, що дозволяє хірургу отримати уявлення, з чим доведеться мати справу.

Найбільш поширеним “підводним каменем” є викривлені коріння. Знаючи заздалегідь їх форму і розташування, фахівець зможе переконатися, що під час операції вони вилучені без залишку.

Цифровий ортопантомографіческій знімок дозволяє отримати максимально точне панорамне рентгенівське зображення всієї ротової порожнини. Інформативність і чіткість знімка – не єдина перевага ортопантомограми. Пацієнт відчуває себе досить комфортно, технологія виключає ймовірність похибок через неконтрольовані рухів або згину плівки під час прікусиванія.

Попереднє обстеження включає в себе вивчення медичної карти пацієнта на предмет алергічних реакцій на медикаменти та наявність супутніх захворювань, які можуть дати про себе знати в ході процедури і в період реабілітації.

Час очікування між моментом проведення анестезії і початком операції – близько п’яти хвилин. Лікар готує відповідний набір інструментів.

Сучасна хірургічна стоматологія має в своєму розпорядженні достатній арсенал засобів і методик анестезії, щоб звести до мінімуму больові відчуття під час процедури.

Існують фактори, здатні знизити ефективність болезаспокійливих препаратів:

 1. Регулярне вживання пацієнтом наркотичних речовин.
 2. Прийом анальгетиків у великих кількостях незадовго до процедури.
 3. Великий осередок запалення: теоретично таке можливо, але на практиці трапляється вкрай рідко.

Процедура простого видалення може тривати менше хвилини, більш складні випадки забирають близько 10 хвилин.

Під складною операцією мається на увазі не просто витяг кореня, але також ряд маніпуляцій:

 • надріз і відшарування м’яких тканин;
 • висвердлювання фрагментів кістки;
 • ушивання розсмоктується матеріалом.

Через кілька днів призначається повторний прийом, хірург під час огляду приймає рішення про зняття швів. Показаннями для складного видалення є ретенція і великий запальний процес. Після видалення запаленого зуба мудрості ушивання не проводиться, щоб вміст могло безперешкодно витікати, призначається антибактеріальна терапія. Через день після процедури проводиться огляд.

Між видаленням верхніх і нижніх зубів існують фізіологічні відмінності. Моляри нижньої щелепи ширше, у них практично завжди кілька коренів, форма яких перешкоджає вилучення. Для верхніх зубів мудрості також характерно розгалуження коренів, тим не менш, вони видаляються досить легко.

По завершенні операції лікар накладає тампон, просочений дезенфіцірующім розчином, і засобом, що сприяє згортанню крові. Тампон слід тримати в роті не більше 10 хвилин: просочившись кров’ю, він стає розсадником бактерій.

Зазвичай стоматолог дає рекомендації, яких слід дотримуватися першу добу після операції:

 • приймати їжу не раніше, ніж через дві години;
 • утриматися від продуктів з вираженими смаковими властивостями: під їх впливом рецептори активізують кровотік;
 • дотримуватися температурного режиму: пити тільки прохолодні напої, не брати гарячих ванн, не відвідувати сауну;
 • уникати фізичних навантажень, не напружувати щелепні м’язи;
 • зменшити біль і набряклість допоможе компрес з льоду, загорнутого в рушник, його прикладають до щоки на 5-7 хвилин;
 • гіпертонікам і діабетикам бажано заздалегідь приготувати ліки на випадок можливого загострення захворювань;
 • виконувати рекомендації лікаря в точності, що не імпровізувати без дозволу.

Процедура видалення зуба мудрості ніколи не призначається без вагомих підстав, що представляють серйозну загрозу здоров’ю, а часом і життя хворого.

В умовах сучасної стоматологічної клініки операція здійснюється досить швидко, з мінімумом больових відчуттів, з дотриманням технологій і санітарних норм. Виконання приписів дантиста служить запорукою швидкого загоєння лунки і подальшого гарного самопочуття.

думка ортодонтів

Чи обов’язково видаляти зуб мудрості при установці брекетів, якщо вони виросли? Зараз видалення вісімок перед установкою брекетів або виправленням прикусу стає все більш поширеною практикою. Але лікарі підкреслюють, що операція – це серйозне втручання в організм, тому показання для неї повинні бути по-справжньому серйозні. Але видалення ретінірованних вісімок, на жаль, необхідно. Чи не кожен лікар-стоматолог візьметься за неї, і знайти потрібно буде досвідченого фахівця, який гідно виконає свою роботу.

Якщо ви боїтеся болю або відчуттів під час процедури, то тоді варто робити видалення під загальним наркозом, правда для цього потрібно буде лягти в стаціонар. Болі ви не відчуєте навіть при місцевій анестезії, але все одно будете відчувати всі маніпуляції, які виконує лікар. Тому перед тим, як приймати рішення про залишення або видаленні вісімок, проконсультуйтеся з кількома фахівцями для прийняття зваженого рішення.

Період росту вісімок

Середні терміни росту зубів мудрості – 18-25 років. Але вони можуть не прорізатися зовсім, при цьому всередині кісткової тканини не будуть сформовані навіть їх зачатки. У ряді ситуацій вони можуть сформуватися повністю, але залишитися всередині кістки. Згідно з дослідженнями, приблизно у 70-80% населення планети найдальші зуби все ж виростають.

проблеми зростання

Лише у деяких щасливчиків зуби мудрості виростають повністю, прямо і не доставляють ніяких турбот під час прорізування. Серед основних проблем, які супроводжують їх зростання, можна виділити наступні:

 1. Ретінірованние або полуретінірованние зуби, які сформувалися всередині кісткової тканини повністю, але не прорізалися (або здалися частково). Вони можуть знаходитися вертикально, горизонтально і навіть корінням догори. При бічному розташуванні такі зуби дуже часто надають підвищений тиск на сусідні, що призводить до гострої хворобливості,
 2. над зубом утворюється десневой капюшон: це невелика ділянка слизової, який формується при повільному прорізуванні зуба. Складність полягає в тому, що часто під ним накопичуються бактерії і залишки їжі, які складно видалити через те, що зуб знаходиться дуже далеко – до нього практично не підібратися. Це викликає гостре запалення, яке нерідко переростає в гнійне,
 3. дістопія або порушення положення: у вісімок немає молочних попередників, крім того, вони виростають в той період, коли щелепна кістка вже перестала розвиватися і формуватися. Тому часто вони ростуть криво і коштують не на місці. При цьому можуть перекривати інші коронки, накладатися на сусідів, викликати травмування слизової, що буде ускладнювати проведення гігієни і провокувати запальні процеси,
 4. зростання відразу з карієсом: їх дуже складно чистити, оскільки знаходяться вони далеко. Особливі труднощі пацієнти відчувають при запаленні слизової, оскільки чистка в таких ситуаціях супроводжується гострим болем.

В цілому порушення росту призводить до зміни нормального функціонування всієї зубощелепної системи. Виникає хворобливість, пацієнт часто скаржиться на біль при відкриванні рота та рух нижньою щелепою. Через тиск на сусідні зуби відбувається їх зміщення і порушення прикусу. Досить частий наслідок – скупченість різців, яка виникає саме як наслідок порушення росту вісімок.

Що робити з ранкою будинку

Вирваний зуб руйнує зв’язки, які утримують його в роті, тому сусідні тканини і судини треба відновлювати. Навіть при нормальному згортанню крові перший час після видалення ранка буде кровоточити. Ефективність гемостатичних ліків підсилює здавлювання рани, тому так важливо затиснути тампон зубами і не викидати його протягом 20 хвилин. Через три години, коли анестезія перестане діяти, цілком може з’явитися біль, а з ранки буде виділятися сукровиця. При сильній кровотечі можна купити в аптеці гемостатичну губку, Дицинон або Етамзітлат.


Губка гемостатична


Дицинон в таблетках

Якщо дискомфорт терпимий, приводу для занепокоєння немає. Більше інших кровоточать і болять зуби мудрості, так як область поразки при такій операції більше. Якщо біль не проходить протягом дня, можна випити знеболюючу пігулку.

У лунці на другий день формується згусток з сіруватим нальотом – фибрином, що прискорює загоєння. Навіть якщо лунка погано пахне (кров – ідеальне середовище для бактерій), виполіскувати тромб не можна – він захищає рану від інфікування.


Наліт в лунці

На третій день всі проблеми вже позаду: ранка не кровоточить і не болить навіть при торканні, самопочуття і температура в нормі, набряку на щоці немає. Якщо якісь з перерахованих симптомів присутні, краще звернутися до лікаря – можливо, в роті залишився осколок каріозного зуба, що травмує м’які тканини. Якщо лунка була залита кров’ю, і огляд її обмежений, таке цілком може статися. Не сподівайтеся, що осколок вийде сам: інфекція продовжує свою руйнівну дію, тому не відкладайте повторний візит до хірурга. Будь-яке сміття в ранці підвищує ймовірність виникнення альвеоліту – серйозного запалення з болем, набряками, високою температурою.

Можливі ускладнення, якщо залишити

Хронічний біль, запалення ясен, неможливість нормально жувати і повністю відкривати рот, зміщення зубного ряду, неприємний запах – це лише деякі наслідки від нелеченной вісімки. Коли третій моляр починає руйнуватися, страждають сусідні зуби і м’які тканини.

Часті наслідки, коли хворий моляр не видаляється:

 • періостит – в народі флюс, гнійне запалення, що зачіпає ясна і окістя;
 • галитоз – постійний неприємний запах з рота;
 • хронічні больові відчуття при жуванні і розмові;
 • часте прікусиваніе щоки, що веде до постійного дискомфорту;
 • руйнування сусіднього зуба, на який поширюється інфекція.

Чи можна захворіти на менінгіт після прийому у стоматолога? - Телеканал ...

Проблеми прорізування вісімок

Труднощі в лікуванні зубів мудрості обумовлені часто атиповим розташуванням системи кореневих каналів, що робить скрутним або навіть неможливим їх якісну обробку та пломбування. Саме з цієї причини слід з розумінням питання ставитися до терапії або видалення вісімки.

Багато пацієнтів стоматологічних клінік вказують на складності, що починаються в момент прорізування даного зуба і доставляють клопоти після цього.

 1. Біль при виході вісімки з ясен.
 2. Труднощі з щоденним очищенням навіть здорового зуба.
 3. Застрягання їжі.
 4. Часте запалення слизового капюшона.

Зуби мудрості ріжуться в зрілому віці, що викликає чимало проблем, обумовлених різними факторами:

 • утруднене прорізування – процес ускладнюється часто недоліком місця в кутку ротової порожнини, тому зубу доводиться «розштовхувати» сусідні, щоб забезпечити собі простір. Крім цього, вісімка зростає в тому віці, коли зростання щелеп припиняється, через що кісткова тканина стає щільною, що ускладнює її рух;
 • дістопія – неправильна орієнтація зуба в кістки, що зустрічається досить часто. Вісімка може розташовуватися під нахилом в будь-яку сторону, знаходитися у горизонтальній площині або рости коронковой частиною в напрямку, протилежному яснах.
 • карієс – через неможливість повноцінної гігієни, навколо останнього зуба відбувається накопичення відкладень їжі і нальоту, що сприяє зростанню активності патогенних мікробів і веде до руйнування твердих тканин. Іноді зуби мудрості прорізуються вже уражені карієсом;
 • ретенция – розташування зуба в щелепної кістки або під яснами, яке буває повним або частковим. Вісімка в такому положенні може не доставляти клопоту, але часто вона тисне на сусідній сьомий, що веде до розсмоктування коренів і виникнення прихованих порожнин. Крім цього, зуб мудрості іноді викликає сильні головні болі, які здатні віддавати в скроню або вухо. У такій ситуації потрібно лікарське втручання;
 • перикоронарит – запалення ясенної кишені, прикриває коронковую частина. Виникає через потрапляння під капюшон харчових залишків, а неможливість їх повністю видалити веде до загнивання і запалення м’яких тканин;
 • Деформація – зростаючий останній моляр стикається з браком простору, тому відбувається його тиск на сусідні, що приводить до скупченості зубів;
 • сильний біль – головна причина, що змушує звернутися за допомогою до лікаря. Коли вісімка не може прорізатися крізь товстий шар слизової оболонки, це викликає нестерпний біль, усунути які можна лише виконавши розріз на яснах і звільнивши шлях зубу.

Читати також: Чому ростуть зуби мудрості народні прикмети

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *