Чому виникає і як проявляється герпес у роті у дитини

Різне

Герпесом хворіють не тільки дорослі, а й діти. Дана патологія розвивається при зниженні імунітету і характеризується бульбашкового висипаннями. Герпес в роті протікає по типу стоматиту (запалення слизової оболонки порожнини рота).

Герпесом хворіють не тільки дорослі, а й діти. Дана патологія розвивається при зниженні імунітету і характеризується бульбашкового висипаннями.

Особливості протікання захворювання у дітей різного віку

Цей вірус є внутрішньоклітинним, він назавжди вбудовується в ДНК клітин нервових вузлів, починаючи розмножуватися з великою швидкістю. Залишаючись неактивним, він не викликає захворювання. Перехід в активну фазу відбувається внаслідок ослаблення імунітету.
Патологія характеризується специфічним висипанням у вигляді згрупованих бульбашок, на тлі почервонілий шкіри з прозорим рідким вмістом. Більшість жінок до вагітності, хоч раз хворіли герпесом, передають дитині імуноглобуліни, які захищають його організм до 1-2 років.

Є вікові особливості – окремо виділяють неонатальний або вроджений герпес. Він передається від мами з гострим перебігом герпетичної інфекції і відбувається, як правило, в генералізованому вигляді з герпетическим стоматитом.

У дітей до 3 років процес захворювання може бути також генерализован, і обов’язково протікає з тонзилітом і висипаннями на шкірі навколо рота, а також дуже високою температурою, яка тримається 5-7 днів.

Інкубаційний період герпетичної інфекції варіюється від 1 до 4 днів. Початок захворювання в більшості своїй гостре.

Форма захворювання проявляється по-різному, в залежності від стану імунної системи, наявності супутніх хвороб / патологій і, звичайно, від віку дитини. Діти молодшого віку переносять захворювання важче.

У дітей старшого віку висипання в ротовій порожнині можуть бути одиничними. Мова обкладений сіро-білим нальотом. Спостерігається неприємний запах з рота.

Герпес в роті у дитини


Фото: герпес на слизовій рота у дитини

У дітей хвороба може протікати по-різному. Вона може не доставляти дискомфорт, коли в роті утворюється всього кілька виразок, і може протікати більш стрімко, супроводжуючись появою пухирців на мові, слизових оболонках щік і губ. При активізації вірусу у дитини піднімається температура, з’являється головний біль, дискомфорт при прийомі їжі, дратівливість.

Якщо хвороба перейде в більш важку стадію, можливі бактеріальні ускладнення. Тому батьки повинні навчитися вчасно розпізнавати захворювання у дитини.

Вперше хвороба у малюка може проявитися навіть при дотриманні всіх гігієнічних процедур. Тривалість захворювання складає 10-14 днів. Після одужання вірус переходить в нервові ганглії, де залишається до наступного зниження імунітету.

Як поводиться маленька дитина при захворюванні

При герпетическом ураженні порожнини рота змінюється поведінка дитини. Він стає примхливим, погано спить, може відмовитися від улюбленої їжі. У нього підвищується температура, розвивається риніт. Незважаючи на це, він може залишатися досить активним і багато рухається.

Через 1-2 дня на слизовій оболонці з’являються висипання, які ще через 2 дні лопаються, утворюючи виразки. Такий стан утримується протягом 3-4 днів, після чого нормалізується.

причини появи

Причиною висипань служать віруси простого герпесу. Раніше було прийнято вважати, що збудником орального герпесу є виключно ВПГ 1 типу. Пізніше було доведено, що обидва типи збудника здатні до поразки епітелію слизових тканин як статевих, так і дихальних шляхів. Цим і пояснюється інфікування новонароджених дітей від матерів, що мають ВПГ 2 типу.

Пропонуємо ознайомитися: Запалення ясен. Причини, симптоми і лікування запалення ясен у дітей і дорослих.

Герпес в роті у дитини
Для герпесу характерні бульбашки з рідиною всередині. Стоматит ніколи не виникає бульбашками.

Герпес рота у дітей є результатом інфікування вірусом. Зараження відбувається в результаті тривалого перебування серед хворих дітей, користування загальним посудом і іграшками.

Вірус простого герпесу передається контактно-побутовим та повітряно-крапельним шляхом. Високу концентрацію захворюваності реєструють восени і навесні, коли епідемії грипу йдуть на спад.

причини

Зараження вірусом герпесу у дитини може спостерігатися вже в перші роки життя. Захворювання має різні шляхи передачі. Якщо близькі родичі здорові, інфікування відбувається при первинному контакті з носієм герпесвірусу в дошкільному закладі, в школі, громадському місці. Тривалий час герпес знаходиться в пасивному стані. Активізація відбувається під впливом таких чинників, як:

 • перегрівання чи переохолодження;
 • неправильне харчування;
 • важкі для дітей фізичні та розумові навантаження;
 • стресові ситуації;
 • інфекції (в більшості випадків це ГРВІ).

Головною причиною прояви вірусу вважається зниження імунітету.

Лікування герпесної стоматиту у дітей

Тепер перейдемо до безпосередньої теми вивчення. Щоб відповісти, чим лікувати герпес у роті у дитини, слід розібратися в його особливостях. Про них далі.

Герпетичний стоматит виникає, коли характерна везикулезная висип з’являється в ротовій порожнині. Вражає щоки, ясна (гінгівіт), мова (глосит) і небо, переходить на піднебінні мигдалини, дужки, задню стінку глотки (фарингіт). Причиною його стає як перший, так і другий тип вірусу.

Перебіг захворювання:

 • легке;
 • середньої тяжкості;
 • важке;
 • латентний.

Циклічність: ремісії, загострення.

Клінічна картина герпесу у роті відрізняється від стоматиту, енантеми та інших інфекційних недуг. При герпесі спостерігаються такі симптоми:

 • яскраво-червоний відтінок і набряк слизової;
 • висипання: заповнені рідиною пухирці (як на фото);
 • висока температура тіла;
 • біль під час їжі, через що малюк відмовляється їсти;
 • млявість: дитині хочеться більше лежати, він не посміхається і не грає;
 • блідість, слабкість дитини;
 • висипання у вигляді пухирців на шкірних покривах, в куточках рота.

При відсутності своєчасної допомоги можуть спостерігатися ускладнення у вигляді порушення обмінних процесів, дисфункції органів травлення (діарея, відрижка). Занепокоєння і тривожність дитини негативно відбиваються на роботі нервової системи.

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота

При переохолодженні можливі рецидиви герпесу, при цьому висипання спостерігаються на тих же ділянках, що і в перший раз. Це одне з основних відмінностей герпесу від стоматиту, при якому вторинна висип локалізується де завгодно.

При відсутності ускладнень терапія хворих дітей старше 2 років проводиться в домашніх умовах. Потрібна консультація стоматолога або пародонтолога. Попередньо для виключення іншої патології (герпесного ангіни, інших форм стоматиту) проводяться лабораторні тести (полімеразна ланцюгова реакція, імуноферментний аналіз).

Терапія повинна бути комплексною. Вона містить в собі:

 • рясне, тепле пиття;
 • дотримання дієти;
 • ізоляцію хворої дитини;
 • користування окремими посудом і рушниками;
 • застосування симптоматичних ліків;
 • прийом етіотропних препаратів;
 • підвищення імунітету;
 • використання загоюють засобів;
 • фізіопроцедури.
  Терапія повинна бути комплексною. Вона включає в себе підвищення імунітету.

При запаленні ясен або неба потрібно відмовитися від гарячої та холодної їжі, спецій і гострих страв. Їжа не повинна подразнювати слизову порожнини рота. Страви рекомендується їсти напіврідкими. Терапія стоматиту повинна бути загальною і місцевою.

При сильному болі може призначатися Ібупрофен. Даний препарат не застосовується для дітей молодше 6 років. Для усунення набряку та печіння в роті призначаються антигістамінні ліки (Клемастин, Цетрин, Зодак, Лоратадин).

У фазу ремісії (одужання) корисні фізіопроцедури (електрофорез, ультрафіолетове і інфрачервоне опромінення). Хворим дітям призначаються полівітаміни. У разі нагноєння пухирців і приєднання бактеріальної інфекції можуть застосовуватися системні антибіотики широкого спектру.

У фазу ремісії (одужання) корисно ультрафіолетове опромінення.

місцеве лікування

При терапії стоматиту широко застосовуються місцеві ліки. До них відносяться ранозагоювальні гелі, розчини для полоскання горла, мазі і протеолітичні ферменти. Часто призначаються Стоматидин, Гексорал і Стопангин.

При даній патології ефективні Віферон і оксолінова мазь. При тяжкому перебігу герпетичного стоматиту призначається розчин хімотрипсину або трипсину. Ці засоби дозволяють очистити слизову порожнини рота від некротичних мас. При стоматиті застосовуються загоюють кошти. До них відносяться:

 1. Солкосерил.
 2. Масло обліпихи.
 3. Масло шипшини.
 4. Спрей на основі прополісу.

Солкосерил впливає на уражену ділянку
Солкосерил впливає на уражену ділянку.

Масло обліпихи має загоює ефектом
Масло обліпихи має загоює ефектом.

Загоює ефектом також володіє масло шипшини
Загоює ефектом також володіє масло шипшини.

Ці кошти використовуються під час епітелізації ерозій.

З метою придушення активності вірусу простого герпесу проводиться системна етіотропна терапія. Застосовується Ацикловір-Акрихин і Зовіракс. Нерідко призначається Інтерферон. Ліки на основі ацикловіру блокують синтез ДНК мікробної клітини, що призводить до загибелі вірусу.

Дані препарати можуть викликати небажані ефекти у вигляді диспепсії (нудоти, блювоти, болю в животі, порушення стільця), зміни показників крові і сечі, неврологічних симптомів і алергічної реакції.

Зовіракс застосовується з метою придушення активності вірусу простого герпесу.

Народні засоби

При герпесі можна полоскати рот народними засобами. До них відносяться:

 • відвар ромашки аптечної;
 • календула;
 • йодний розчин;
 • листя евкаліпта;
 • сік каланхое;
 • шавлія.

При герпесі можна полоскати рот настоєм з ромашки аптечної
При герпесі можна полоскати рот настоєм з ромашки аптечної.

Відваром календули можна полоскати порожнину рота при герпесі
Відваром календули можна полоскати порожнину рота при герпесі.

Також можна попестити порожнину рота відваром з шавлії
Також можна попестити порожнину рота відваром з шавлії.

При герпетичної інфекції у дітей широко використовуються такі рослини, як калина, меліса, конюшина, журавлина, алое і чистотіл. З метою підвищення імунітету рекомендується їсти продукти, багаті аскорбіновою кислотою (цитрусові, капусту, чорну смородину, червоний перець).

скільки триває

Герпесний стоматит у дітей триває 7-14 днів. У ослаблених малюків він здатний затягуватися. Навіть при правильній терапії можливе повторне поява висипу, т. К. Збудник роками зберігається в організмі.

Герпесний стоматит у дітей триває 7-14 днів.

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота

У цих захворювань спостерігаються загальні ознаки: формування хворобливих виразок, які проходять протягом 14 днів. Основна відмінність полягає в тому, що вірус герпесу вражає великі площі слизових, а також губи. При стоматиті ранки утворюються на губах і внутрішньої частини щік.

Друга відмінність – стоматит починається з виразки і закінчується білим бульбашкою, а герпес, навпаки, починається з пляшечки, заповненого напівпрозорої рідиною, і закінчується утворенням виразки. І ще одна відмінність – стоматит може змінювати свою локалізацію, а герпес утворюється на одному і тому ж місці.

Завдяки альтернативним методам лікування вдається не тільки полегшити стан дитини, а й посилити його імунітет.

Чим лікувати герпес у роті дитини 2 років і молодше? Якщо висип локализовалась в роті на небі, полегшити біль зможуть полоскання відварами меліси, ромашки і полину. Рідина для маніпуляції готують шляхом настоювання 1 ст. л.

Для полоскання рота використовують прополіс, розчинений у склянці води. Буде потрібно 1 ст. л. натурального продукту. Маніпуляцію проводять тричі на добу. Зовнішню обробку губ можна проводити змазуванням спиртової настоянки прополісу.

Крім цього, до запалених ділянок слизової рекомендується прикладати лід, а виразки акуратно протирати спиртом.

Чим лікувати герпес у дітей

На сьогоднішній день не існує методів і лікарських препаратів, які могли б повністю знищити віруси цієї групи в організмі. Тому лікування будь-якого герпесу у дітей переслідує мети:

 1. Запобігти ускладнення.
 2. Створити сприятливі умови для придушення вірусу силами власної імунної системи.
 3. При тяжкому перебігу – за допомогою спеціальних противірусних препаратів знизити активність інфекції і перевести її в латентний стан.

Оскільки всі герпес відносяться до однієї групи, їх симптоми і лікування багато в чому схожі. Лікарські рекомендації при захворюваннях герпесного етіології включають постільний режим, спеціальне харчування і ряд медикаментів (при необхідності).

режим

Герпес у дітей, як правило, супроводжується підвищенням температури, млявістю і слабкістю – тому гострий період хворому краще провести в ліжку. Це важливо при лікуванні будь-якої герпетичної інфекції у дітей. Ні в якому разі не слід відвідувати дитячий сад або школу, від прогулянок і купання теж на час потрібно відмовитися. Важливо створити максимально спокійну і доброзичливу атмосферу – щоб дитина відпочивав не тільки фізично, а й психологічно.

У міру одужання активність поступово можна збільшувати (коли в цьому з’явиться потреба). При нормалізації температури допустимі нетривалі прогулянки.

дієта

Харчуванню належить одна з ключових ролей в одужанні. Воно повинно бути одночасно щадним і багатим корисними речовинами. У гострій фазі, коли у дитини пропадає апетит і часто утруднене ковтання, допоможуть киселі і морси з ягід – журавлини, брусниці, шипшини. Дуже важливо дотримувати питний режим – хворий повинен отримувати достатню кількість рідини, щоб боротися з інтоксикацією організму під час вірусної атаки.

Дієтологи виявили певний зв’язок між активністю герпесів і продуктами харчування. Доведено, що вживання їжі, багатої на лізин (амінокислота), здатне пригнічувати вірусну інфекцію:

 • молочні продукти (кефір, ряжанка, молоко, сир, сир, йогурт);
 • овочі;
 • свинина, риба, курка (біле м’ясо);
 • бобові (сочевиця, соя).

Протипоказані продукти:

 • арахіс;
 • родзинки;
 • шоколад;
 • цитрусові фрукти;
 • горіхи;
 • деякі крупи.

Вони містять аргінін, який стимулює розмноження герпесвирусов і сприяє загостренню інфекції.

Якщо герпес діагностований у дитини до року, що знаходиться на грудному вигодовуванні, то мамі, що годує потрібно дотримуватися цих обмежень в харчуванні.

Медикаментозне лікування

Спеціальних ліків від герпесу для дітей не існує. При необхідності лікар може призначити:

 1. Жарознижуючі засоби, якщо температура піднімається вище 38-39 градусів.
 2. Якщо захворювання супроводжується висипом (вітрянка) – знадобиться обробка антисептиками, щоб запобігти розвитку бактеріальної інфекції. При герпесного ангіні антисептичні розчини застосовуються для полоскання горла.
 3. Мазі від герпесу ( «Ацикловір», «Зовіракс») можуть бути призначені для лікування висипань при віруси 1 і 2 типу.
 4. При сильної інтоксикації, якщо є небезпека пошкодження внутрішніх органів – призначають гепатопротектори ( «Ессенціале», «Карсил»).
 5. Коли організм дитини не справляється з інфекцією, і великий ризик серйозних ускладнень – лікар може прийняти рішення про призначення противірусних препаратів (це можуть бути таблетки від герпесу – «Ганцикловір», «Ацикловір», «цитов», або ін’єкції). В кожному випадку ліки і схема застосування підбираються індивідуально. Це крайній захід, оскільки дана група лікарських засобів відрізняється високою токсичністю. Не можна лікувати герпес у дитини такими препаратами без призначення лікаря.
 6. Комплексна терапія зазвичай включає прийом полівітамінів. Це допомагає зміцнити власний імунітет дитини.
 7. Щоб прискорити одужання, можуть бути призначені препарати з групи інтерферонів (наприклад, свічки «Віферон»).

При будь-герпесвірусної інфекції у дітей лікування повинен призначати лікар. Підбір препаратів здійснюється з урахуванням стану організму, результатів аналізів і особливостей протікання хвороби. До отримання призначень слід забезпечити хворому спокій, постільний режим, рясне пиття.

Особливу обережність слід проявляти по відношенню до народних засобів від герпесу. Застосування будь-яких трав’яних чаїв або примочок потрібно обов’язково погоджувати з лікарем, і ні в якому разі не замінювати ними призначене лікування. Всупереч запевненням народних цілителів, вилікувати герпес повністю не можна – тільки домогтися стійкої ремісії.

методи обстеження

Перед початком лікування герпесу потрібно пройти огляд у стоматолога, педіатра або інфекціоніста. Спеціаліст уважно огляне дитину, направить на здачу крові і мазка, взятого з ротової порожнини. Лікування буде призначено з урахуванням віку і ступеня ураження м’яких тканин і шкірних покривів. Чим раніше воно почнеться, тим швидше дитині стане легше.

Терапію призначає лікар. Вона має на увазі наступне:

 • клініка крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою;
 • визначення наявність і кількості вірусу простого герпесу в крові, а також його типу;
 • рівень імуноглобулінів G і M;
 • зішкріб з бульбашок, що лопнули і їх вірологічної дослідження.

Причини виникнення герпесу в ротовій порожнині

Герпес в роті у дитини може виникнути з наступних причин:

 • переохолодження (в осінньо-зимовий період);
 • стресові ситуації;
 • простудні захворювання (ймовірність появи герпесу збільшується, якщо дитина хвора на грип або ГРВІ);
 • слабкий імунітет (фізичні та емоційні перевантаження, а також простудні захворювання призводять до зниження імунітету, тим самим сприяючи розвитку герпесної інфекції);
 • холодні напої (їх вживання негативно позначається на слизовій оболонці горла, викликаючи запалення і герпес);
 • хірургічне втручання;
 • травмування шкіри;
 • недосипання;
 • підвищення температури тіла;
 • контакт з носієм інфекції (зараження повітряно-крапельним шляхом або через слину при поцілунку).

ЧИТАЕМ ТАКОЖ: герпес на губі у дитини: симптоми з фото, причини виникнення та методи лікування

Носії герпетичного вірусу можуть навіть і не здогадуватися про його присутності в своєму організмі, так як недуга може ніяк себе не проявляти. Тим не менш, вони є джерелами зараження, так як інфекція живе в їх сльозах, слині, крові і передається іншим людям статевим, повітряно-краплинним або контактним шляхом.

Лікування герпесної стоматиту у дітей

Лікування герпесу у роті у дітей має включати загальний і місцевий підхід. Місцева терапія полягає у своєчасній і регулярної обробці висипань. Герпес навколо рота у дитини і всередині рота вимагає використання протимікробних, знеболюючих і загоюють препаратів.

Розчин марганцівки, перекис водню і Фурацилин дезінфікують ранки і надають протимікробну дію, а Мірамістин пригнічує розмноження вірусу. Висипання обробляють засобами 3-4 рази на день стерильним тампоном. Далі проводять обробку гелями, пастами і мазями.

лікар застерігає
Під час хвороби не рекомендується вживати тверду, гостру їжу, так як вона дряпає слизову, дратує тканини і призводить до ускладнень.

Лікування обов’язково повинно включати застосування ранозаживляющих і знеболюючих препаратів. Сучасні комбіновані ліки дозволяють вилікувати висип за 4 дні. До таких препаратів відносять:

 1. Мазі з ацикловіром в складі. Як правило, противірусні медикаменти застосовують на шкірних покривах, якщо герпес розташований в кутку рота. Наносять 2-3 рази на день.
 2. Таблетки для розсмоктування Лізобакт. Це потужний і ефективний антисептик. Загоює засіб застосовують у дітей з 3 років. У добу можна розсмоктувати не більше 4 таблеток.
 3. Солкосерил дентальна адгезивна паста – мабуть, найефективніша мазь від герпесу в ротовій порожнині. Мазати нею можна дітей з народження, склад повністю безпечний і не викликає побічних дій. Ліки наносять на осередки кілька разів в день. Помітне загоєння настає через 3 дня.
 4. Гель Холісал. Надає комплексну дію: протимікробну, знеболювальну та протизапальну. Показано застосування дітям з 12 місяців. Слизові змащують 2-3 рази на добу перед їдою.

Загальна терапія передбачає прийом імуномодулюючих і противірусних препаратів. У дітей молодшого віку можливий прийом антибіотиків широкого спектру дії для попередження рецидивів і ускладнень.

Для лікування герпесу препаратами загального призначення застосовують:

 1. Ацикловір – антигерпетичні компонент, який використовується в формі суспензії і таблеток.
 2. Індуктори інтерферону показані до застосування дітям для профілактики ускладнень і рецидивів. Лікарі призначають Віферон, Гропріносін, Кагоцел і Циклоферон.

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота
При лікуванні герпесу у роті необхідно строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря
Якщо в роті у дитини з’явилася герпетичний висип, не потрібно сподіватися на те, що вона пройде сама собою (див. Також: червоний висип на слизовій рота і небі у дитини). Її потрібно терміново лікувати. При цьому слід пам’ятати, що схему лікування може розробити тільки лікар, терапія повинна бути комплексною, тобто включати:

 • прийом лікарських препаратів, вітамінно-мінеральних комплексів;
 • постільний режим;
 • дієту.

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота

Якщо дотримуватися рекомендацій лікаря, то позбутися від герпесу можна за 4-5 днів. Розглянемо ефективні методи лікування більш докладно.

Для лікування герпесу лікар в першу чергу призначає противірусні та імуностимулюючі засоби. Дані препарати допомагають зупинити згубний вплив вірусу і не дати йому поширитися на сусідні ділянки слизової оболонки рота.

До противірусних ліків відносяться:

 • ацикловір;
 • Зовіракс;
 • мегосін;
 • Холісал.

Дані препарати випускаються у формі таблеток і мазі. При використанні зовнішніх коштів не варто забувати про те, що їх не можна ковтати. Противірусна мазь наноситься на 1-2 хвилини на уражену ділянку слизової оболонки рота.

До імуностимуляторів, які найчастіше призначаються при герпесі, відносяться:

 • Арпетол;
 • Гропріносін;
 • Іммунал.

Більшість імуностимуляторів має рослинну основу. Вони спонукають організм до вироблення більшої кількості захисних клітин. До складу таких препаратів входять: ехінацея, цикорій, тисячелетнік, конюшина.

Для того щоб прискорити процес загоєння ерозій, а також в якості профілактики герпетичної інфекції, використовуються такі антисептичні засоби, як Гексорал, Холісал, Солкосерил, оксолінова мазь.

В якості антисептиків застосовуються розчини:

 • новокаїну;
 • лідокаїну;
 • димексиду;
 • Тримекаина.

Обробка ротової порожнини антисептичними розчинами буде набагато ефективніше, якщо її буде проводити стоматолог. Якщо дана процедура здійснюється в домашніх умовах, слід використовувати антисептики на рослинній основі.

Полоскання ротової порожнини слід проводити не менше 3-х разів на добу. Для даної процедури застосовуються такі антисептичні засоби, як:

 • Фурацилин і Мірамістин (знищують патогенну мікрофлору в ротовій порожнині, допомагають слизовій боротися з вірусами);
 • Хлоргексидин (знищує хвороботворні бактерії);
 • Ротокан (має аналогічні властивості, що й попередні препарати).

Народні засоби

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота
Сік алое має бактерицидну і регенерує дією, тому активно використовується при лікуванні герпесу
У народній медицині є безліч перевірених способів лікування герпетичної інфекції. Найпоширеніші з них:

 1. Сік алое. Свіжий листок рослини потрібно помити і подрібнити до кашкоподібного стану. З отриманої маси відокремити сік і змащувати їм уражену ділянку 3 рази в день.
 2. Настій ромашки. 1 ст.л. трави залити склянкою окропу, настояти 1 годину, процідити і охолодити. Отриманим настоєм полоскати ротову порожнину і горло не менше 3-х разів на день.
 3. Масло обліпихи. Допомагає позбутися від сверблячки і печіння, усуває пухирці. Для того щоб домогтися позитивного ефекту, необхідно змащувати даними засобом уражену ділянку слизової 2 рази в день.
 4. Настій полину. 1 ст.л. трави залити склянкою окропу і настоювати 3 години, після чого процідити і охолодити. Отриманим засобом полоскати горло і рот 3 рази на день.
 5. Мазь від герпесу. Для приготування знадобиться 1 ст.л. золи, 1 ч.л. меду і 3 зубчики часнику. Золу можна отримати зі спаленого шматочка паперу, часник – подрібнити за допомогою часничниці. Отримані інгредієнти перемішати. Приготовану мазь наносити тричі на день на ділянки, уражені герпесом.
 6. Прополіс. 1 ст.л. речовини розчинити в склянці теплої води. Отриманим засобом полоскати рот не частіше 3-х разів на добу.

https://www.youtube.com/watch?v=JTY70XTP3Yo

При перших ознаках розвитку захворювання потрібно відразу звернутися до лікаря, який зможе визначити вид патології, призначити ефективне лікування. Герпес в порожнині рота не є небезпечним або смертельною недугою, але без адекватної терапії може доставити людині багато проблем і дискомфорт.

Даний напрямок на зняття основних ознак патології. Для нормалізації загального стану, якщо герпес на яснах, губі, щоках потрібно перед їжею обробляти анестетиками виразки, в складі препарату повинен міститися розчин 0,5% діклоніна гідрохлориду.

Герпес в роті у дорослих і дітей: лікування, як виглядає герпес на небі, яснах, слизовій оболонці рота

Дітям полоскати рот складно, тому для цих цілей рекомендується використовувати знеболюючі гелі, вони наносяться без особливих зусиль на уражені ділянки слизової оболонки, дія зберігається протягом тривалого часу. З популярних препаратів для цих цілей можна виділити:

 • Холісал;
 • Калгель;
 • Камістад-гель.

На слизових буде утворюватися наліт, який знімається при полосканні порожнини рота трипсину або хімотрипсину. Гарні антисептичні властивості має розчин Гексорал. Для посилення регенерації уражених ділянок рекомендується змащувати поверхню маслом Вітаон або гелем Солкосерил.

Під час симптоматичної терапії потрібно виключити з раціону фруктові соки, замініть їх на вітамінні комплекси. Слід пити достатню кількість води і не відмовлятися від їжі, прискорити одужання допоможе дотримання постільного режиму.

місцеве лікування

лікування

Щоб позбутися від герпесу у роті, необхідне комплексне лікування . Крім цього, слід дотримуватися особливої дієти, приймати виписані лікарські препарати і дотримуватися постільного режиму.
Лікування герпесу здійснюється за допомогою як традиційного, так і нетрадиційного способу. У першому випадку мова йде про використання різних антивірусних препаратів, засобів, що підвищують імунітет, і вітамінних комплексів. Завдяки такому серйозному підходу вдається швидко позбутися від виразок і поліпшити стан дитини.

Для лікування герпесу оптимально підходять такі препарати, як зовіракс, валтрекс і фамвір. Тільки лікар повинен призначати подібні засоби, враховуючи протипоказання і причини, що викликали герпес.

Нетрадиційне лікування передбачає використання народних рецептів. Завдяки їм вдається полегшити стан дитини і посилити імунітет. Найчастіше застосовуються відвари календули, чистотілу, ромашки і меліси. Крім цього, показано прикладання льоду до слизової або акуратне протирання ранок спиртом.

Якщо захворювання протікає в гострій формі або часто турбує пацієнта, показано внутрішнє застосування антибіотиків та противірусних засобів. Такі препарати виявляються дійсно ефективними при виявленні ранніх ознак.

терапія

Не всі знають, як лікувати герпес у роті у дитини і чим лікувати (в рік і більш старшому віці). Терапія цього захворювання патогенетична, симптоматична і місцева. застосовуються:

 1. Противірусні препарати. Є базою терапії, вони мають високу ефективність, але, на жаль, не здатні повністю знищити вірус, так як він захищений самою клітиною, на якій »паразитує». Але ліки сильно знижують активність вірусу біохімічно. Наприклад, «Ацикловір», «Рятівник». Препарати вводяться перорально або внутрішньовенно, крапельно. Дозування «Ацикловіру» 45-60 мг / кг на добу, розділені на 2 введення. Протигерпетичні препарати використовуються і місцево, у вигляді мазей, але вони ефективніше діють на шкірі, ніж на слизових.
 2. Препарати імуноглобулінів, наприклад, «Пентаглобін» або «Інтраглобін». Вони використовуються при генералізованої формі інфекції або у важких випадках.
 3. Препарати, а також індуктори ендогенного інтерферону. Останній просто необхідний, недолік його в організмі відшкодовують: назальні краплі, спреї, таблетки, супозиторії.
 4. Жарознижуючі нестероїдні протизапальні препарати. Використовуються при підвищеній температурі і для купірування больового синдрому. Вони також інгібують простагландини, циклооксигеназу і інші медіатори запалення, знімаючи його.
 5. Антигістамінні ліки, наприклад, «Феністил», «Хіфенадин». Вони здатні зменшити свербіж і знизити активність запальної реакції.
 6. Аскорбінова кислота і токоферол. Виконують відновну функцію в лікуванні герпесу. Можна застосовувати ін’єкційні вітаміни, а також полівітаміни в суспензіях, драже після 6 років. Найсильнішим дією також володіють вітаміни А, Е, Д.
 7. Локальне лікування. Використовується дуже багато мазей, що містять протигерпетичні кошти. Вони бувають також і для коньюнктів. Препарат вітаміну Е може використовуватися і місцево для відновлення цілісності пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок.
 8. Гепатопротектори. При тривалому лікуванні протигерпетичними препаратами виникає потреба в захисті клітин печінки. Тому важливим є контроль лікаря.

Деякі запитують, як лікувати герпес у роті у дитини в 1 рік і чим лікувати. Є вікові особливості застосування методів терапії інфекції. У новонароджених і дітей молодшого віку до 3 років переважає лікарська форма супозиторіїв.

До 2-3 років у дитини є імуноглобуліни матері, а після цього віку і при їх відсутності можна використовувати введення імуноглобулінів.

Не знаючи, як лікувати герпес у роті у дитини і чим лікувати в 2 роки, варто пам’ятати, що для уникнення фебрильних судом у дітей до 3 років в комплексі терапії використовуються нестероїдні протизапальні засоби.

Багато хто не знає, чим лікувати герпес у дітей в роті і навколо. Проводять інфузійну терапію відповідно до протоколів лікування та інструкцій. Тривалість 7-21 день. При тривалому прийомі «Ацикловіру» необхідно в схему лікування додати гепатопротектори, так як він викликає токсичне ураження печінки.

Неонатальний герпес, або герпес, ускладнений бактеріальною інфекцією, лікують з використанням антибіотиків. У комплексі з ними використовується також пробіотики і навіть протигрибкові засоби.

Багато хто задається питанням про те, як лікувати герпес у роті у дитини і чим лікувати в 5 років. Головне, що варто усвідомити – при будь-яких підозрах, проявах завжди необхідна консультація лікаря. У 3-6 років захворювання протікає легше, але сильніше виражені хворобливі відчуття печіння, свербіння і болю, тому що розвивається миелинизация нервових закінчень і підвищується чутливість.

Ці відчуття здатні порушити сон малюка. Тому просто необхідно використовувати нестероїдні протизапальні та антигістамінні препарати, ефективно знімають ці болісні відчуття. Місцеве лікування з 3 років і пізніше може включати препарати, що містять лізоцим, наприклад, «Лізобакт».

неонатальний герпес

Зустрічається у дітей в перший тиждень життя. Як правило це вроджена форма герпесу у дітей. Плід заражається внутрішньоутробно.

Чим на більш ранніх термінах вагітності відбувається інфікування жінки, тим важчі наслідки для новонародженого. Якщо мати перехворіла в перший або другий триместр, то у малюка може розвиватися гідроцефалія, ураження печінки (цироз або гепатит), вроджені аномалії очних яблук і інші серйозні захворювання.

При інфікуванні в процесі пологів діагностують одну з трьох видів неонатального герпесу у дітей.

 1. Локалізована. Для неї характерні везикулярне висипання на більшій площі тіла, слизових оболонках рота або очей. При правильному лікуванні вони заживають безслідно протягом двох тижнів.
 2. Генералізована. Для неї характерні: підвищена температура, часте зригування, пневмонія новонароджених, ураження печінки та наднирників. При цій формі висипання можуть бути відсутні.
 3. Генералізована з неврологічними симптомами. При цій формі в процес втягуються нервові тканини з розвитком менінгіту, енцефаліту, гідроцефалії.

Як полегшити стан

Щоб вилікувати герпетичний стоматит, слід концентруватися не тільки на знищення самого вірусу. Дитині необхідно давати вітаміни групи В і аскорбінову кислоту. Прийом вітамінних комплексів не слід припиняти раптово після одужання.

Для зменшення свербежу рекомендується пити антигістамінні препарати (Лоратадин, Зіртек). Для зниження температури і запалення до застосування показані протизапальні та жарознижуючі ліки (Нурофен, Панадол).

Лікування герпесу передбачає і дотримання дієти. Кожен прийом їжі повинен включати високу концентрацію аргініну і лізину (вони є в молочних продуктах). Всі страви повинні бути теплими, не гарячими. Рекомендується рясне пиття.

Можливі ускладнення і рецидиви

Герпес в більшості випадків не має важких наслідків і не несе загрози для життя дитини. Проте, за певних умов він може поширюватися на внутрішні органи: легені, трахею, стравохід, печінку, нирки і головний мозок.

Через 20-30 днів після зараження вірусом простого герпесу дитячий організм виробляє антитіла (імунітет), в майбутньому захищає від ускладнень і рецидивів. При відсутності характерних симптомів збудник знаходиться в неактивній формі.

Повторна активація вірусу можлива при розумової / фізичному навантаженні, стресі, переохолодженні або ослабленні імунітету. Бульбашки можуть формуватися на горлі, мовою, слизових ротової порожнини і на губах.

Сильний імунітет дитини не здатний усунути вірус, але він пригнічує його в тканинах. У латентному стані герпес знаходиться в сонному стані в окремих частинах людського організму. Періодично хвороботворний вірус прокидається і знову розмножується.

Для попередження утворення виразок слід регулярно зміцнювати імунітет і виконувати наступні рекомендації (якщо у когось із родичів в роті з’явився герпетичний стоматит):

 1. Відмовитися від поцілунків до повного одужання.
 2. Виключити ймовірність доторків дитини до ран.
 3. При загоєнні виразок протипоказано відривати кірки. В іншому випадку це призводить до повторного інфікування.
 4. Для нанесення противірусних мазей краще використовувати одноразові ватяні палички.
 5. Використовувати особисті предмети гігієни і столові прибори.
 6. Після обробки запалень ретельно вимивати руки з милом.

У дітей з ослабленою імунною системою рецидиви протікають важко, з поширенням бульбашок по шкірі і внутрішнім органам.

Не варто займатися самолікуванням. При прояві симптомів герпесу варто негайно показати малюка лікаря.

ускладнення

При герпесі порожнини рота ускладнення зустрічаються рідко. У дитячому віці захворювання протікає найчастіше в легкій формі. Наслідками герпесу можуть стати:

 • інфікування інших членів сім’ї;
 • розвиток вірусного кон’юнктивіту;
 • герпесная ангіна;
 • нагноєння пухирців з утворенням фурункула;
 • поширення інфекції на сусідні ділянки тіла;
 • ураження оболонок головного мозку з розвитком менінгіту;
 • загострення наявних хронічних захворювань на тлі зниження імунітету;
 • сепсис.

Найбільш небезпечна вроджена герпетична інфекція. При ній можливе ураження нервової системи з появою судом, розвитком набряку головного мозку і дихальними розладами.

Як лікувати

Дитячий вік – найнебезпечніший період для зараження вірусом. Пов’язано це з ослабленим імунітетом малюка, який ще не виробив власний, а материнський вже не діє. Часто герпетична інфекція після проникнення переходить в фазу латентного стану, але іноді формує і повну симптоматику патології. Розвиток захворювання в роті є однією з найпоширеніших форм забеліваніе.

Народні засоби

Герпес в роті

Щоб лікувати в роті герпес лягати в лікарню не треба. Всі заходи можна проводити в домашніх умовах. Разом з медикаментозним лікуванням при узгодженні з лікарем можна використовувати народні рецепти.

 1. Візьміть родзинку, розріжте її вздовж на 2 рівні частини. Протирайте ними ранки в роті 3-4 рази за день.
 2. Візьміть полин, квіти ромашки, мелісу і залийте окропом. Дайте настоятися засобу 20 хвилин, процідіть. Полоскати відваром теплим (не гарячим), поки не затягнутися ранки в роті.
 3. Обробіть смерековим або маслом обліпихи в роті ранки. Намастіть кожні 3 ч, поки не затягнутися ранки.
 4. З листя алое вичавити сік, змащуйте ротову порожнину.
 5. Медичним спиртом змащуйте уражені місця на зовнішній поверхні губ, куточки рота.

Лікуванням герпесу слизової рота займається стоматолог. При ураженні шкіри губ і інших ділянок тіла потрібна консультація дерматолога. Для постановки діагнозу знадобляться:

 • огляд шкірних покривів та видимих ​​слизових;
 • опитування дитини і батьків;
 • загальні клінічні аналізи крові;
 • аналіз на наявність в крові антитіл до вірусу простого герпесу;
 • полімеразна ланцюгова реакція;
 • фізикальний огляд.

При наявності висипань і болю, викликаної герпесом, потрібно виключити іншу патологію (герпетическую ангіну, кір, скарлатину та інші види стоматиту).

Для постановки діагнозу необхідно здати загальні клінічні аналізи крові
Для постановки діагнозу необхідно здати загальні клінічні аналізи крові.

Неускладнений герпес порожнини рота лікується амбулаторно. Дітей віком до 3 років з вираженою лихоманкою можуть госпіталізувати. При даній вірусної патології показані:

 • прийом медикаментозних засобів від герпесу;
 • постільний режим;
 • дієта, що виключає з меню каву, гострі і гарячі страви та напої;
 • Рясне пиття;
 • ретельна гігієна порожнини рота;
 • фізіопроцедури (опромінення ультрафіолетом);
 • прийом вітамінів (B12 і аскорбінової кислоти).

Вірусна патологія у дітей старше 3-х років лікується медикаментозними засобами
Вірусна патологія у дітей старше 3-х років лікується медикаментозними засобами.

Після закінчення терапії проводяться контрольні лабораторні дослідження і огляд слизової оболонки ротової порожнини.

місцева терапія

Місця висипань на слизовій порожнини рота обробляються противірусними ліками і антисептиками в формі гелів і розчинів. Під час рецидивів герпесу застосовуються такі медикаменти:

 • Мірамістин;
 • Стоматидин (показаний з 5 років);
 • стопангин;
 • Гексорал;
 • Інфагель;
 • Хелепін-Д;
 • Фенистил Пенцівір (застосовується для дітей старше 12 років).

Місця висипань на слизовій порожнини рота обробляються противірусними ліками і антисептиками в формі гелів і розчинів
Місця висипань на слизовій порожнини рота обробляються противірусними ліками і антисептиками в формі гелів і розчинів.

Ліки наносяться на шкіру губ і слизові кілька разів на день за схемою, призначеною лікарем. До препаратів місцевого застосування відносяться протеолітичні ферменти (Трипсин). Вони використовуються для очищення слизової від некротичних накладень.

Лікування герпесу у роті у дитини має відбуватися комплексно. Починати його потрібно з перших моментів, коли виникли хоч якісь підозри. Чим раніше це зробити, тим буде менший ступінь ураження шкіри губ і слизових рота.

Лікування герпесу ротової порожнини має бути комплексним. Так як герпесвірус відноситься до безпечним хронічних захворювань, лікувальні процедури спрямовані тільки на полегшення стану хворого. Особливий дискомфорт надає хвороба, яка перейшла у важку форму. На цій стадії біль практично не проходить, хворому важко навіть говорити.

Герпес в порожнині рота лікується за допомогою таких заходів:

 • медикаментозне лікування;
 • вживання вітамінів;
 • дотримання дієти;
 • симптоматичне лікування.

Чим лікувати герпес у роті у дорослого для полегшення загального стану:

 • Вживання великої кількості рідини.
 • Зняття запалення за допомогою медичних препаратів. Добре зарекомендував себе Ібупрофен, який підходить і дітям. В курс лікування герпесу у роті у дорослих можна включати Аспірин, анальгін, Німесулід.
 • Гігієна порожнини рота. Необхідно щодня очищати ротову порожнину від бактерій і залишків їжі.
 • Використання знеболюючих засобів. При лікуванні герпесу на яснах, небі і мовою дорослим і дітям старше 1 року наносять спеціальну пасту на вогнища ураження. До таких засобів відносяться Калгель, Холісал. Грудничкам їх застосовувати не рекомендується через ризик проковтування ліки.
 • Прийом противірусних препаратів: Ергоферон, Зовіракс, Аміксин.
 • Ополіскування порожнини рота антисептиками: Мірамістином, хлоргексидин, хлорофіліпт. Ці ліки знімають роздратування.
 • При появі ускладнень або гнійних виразок лікар може призначити антибіотики: Цефтриаксон, Бісептол.

симптоми

Герпес в ротовій порожнині може протікати в гострій або хронічній формі. Для дітей найбільш характерний перший варіант, який часто спостерігається в дитячих колективах. Хронічний перебіг хвороби у дітей виявляється досить рідко і пов’язано з вродженими порушеннями імунної системи.

Ознаки та гострого, і хронічного захворювання проявляються у вигляді бульбашок або плям на яснах, небі, мові, губах, внутрішньої поверхні щік. Біль, спричинена герпесом, змушує дитину відмовлятися від їжі.

За ступенем тяжкості патологія підрозділяється на 3 категорії:

 1. Легка форма. Вона розвивається швидко, але протікає відносно м’яко. Крім плям і бульбашок, проявляються такі симптоми, як несподіваний підйом температури тіла до 37-37,5ºС, примхливість, відмова від їжі, ненормальний сон, поширення запалення в носову порожнину, що викликає риніт. Тривалість захворювання в легкій формі становить 4-7 діб.
 2. Середня форма. Крім зазначених симптомів герпесу, на даній стадії починають проявлятися ознаки загальної інтоксикації організму – загальна слабкість, нудота, головний біль, температура досягає 38,5-39ºС. В аналізі крові фіксується лимфоцитоз, плазмоцитоз, лейкопенія, а також збільшення ШОЕ до 19-22 мм / год. Тривалість хвороби середньої тяжкості – 10-14 діб.
 3. Важка форма. У занедбаній стадії герпесу симптоми проявляються найсильніше. Виявляються такі ознаки, як підйом температури до 39,5 – 40ºС, збільшення лімфатичних вузлів, апатія, явні ознаки інтоксикації, гнильний запах з ротової порожнини, тахікардія, симптоми гінгівіту, риніт. Можливі назальні кровотечі. Стан дитини оцінюється як важкий, потрібне лікування в стаціонарі.

При запущеній стадії герпесу симптоми проявляються найсильніше. Виявляються такі ознаки, як підйом температури до 39,5 - 40ºС

При запущеній стадії герпесу симптоми проявляються найсильніше. Виявляються такі ознаки, як підйом температури до 39,5 – 40ºС.

Хронічна форма характеризується чергуванням гострої фази і періодів ремісій. Частота рецидивів загострення може коливатися в широких межах – від 1 разу на тиждень до 1 разу на півроку. Фаза загострення проявляється аналогічно гострій формі патології, а в період ремісії симптоми повністю зникають.

Як виглядає герпес у роті у дітей

Характерні герпетические ознаки в ротовій порожнині можна виявити візуально. У легкій стадії через 1-2 діб після зараження в роті з’являється висип. Швидко зростають бульбашки (папули), які через 3-4 дні заповнюються ексудатом, потім вони прориваються і покриваються епітелієм. На 6-7 добу відбувається загоєння виразок.

Видимий прояв герпесу у роті дитини – це білуваті пухирці, наповнені прозорою рідиною, які швидко розвиваються на небі, яснах, внутрішньої поверхні щоки. Поразка поступово охоплює мову і шкіру губ. Все бульбашкові висипання мають навколо себе гіперемований валик і викликають сильні болі. Вони розташовуються групами впритул один до одного. Кількість папул при легкому перебігу герпесу становить 4-6 шт, а при середній тяжкості – 18-22 шт. У занедбаній важкої стадії може виявлятися більше 90 бульбашок.

У легкій стадії через 1-2 діб після зараження в роті з'являється висип

У легкій стадії через 1-2 діб після зараження в роті з’являється висип.

Згодом папули лопаються, і на їх місці формуються виразки в роті. На цьому етапі хвороби на слизовій оболонці в різних місцях можна побачити неглибокі виразки. При активному розвитку процесу спостерігається набрякання неба і внутрішньої поверхні щік.

профілактика

Щоб не з’являлася застуда у роті потрібно уникати контактів із зараженими людьми, особливо, коли вона знаходиться в активній фазі. Інші методи профілактики спрямовані на зміцнення імунітету:

 • складайте повноцінний раціон харчування, повинні бути овочі, фрукти всі необхідні поживні речовини;
 • уникайте отримання травм порожнини рота;
 • дотримуйтеся режиму дня;
 • використовуйте гігієнічну помаду;
 • займайтеся спортом;
 • відмовтеся від шкідливих звичок;
 • своєчасно лікуєте простудні, вірусні захворювання;
 • зміцнюйте імунітет вітамінами, особливо, в холодну пору року.

При первинному зараженні герпесом людини назавжди стає носієм вірусу, вилікувати повністю його неможливо. Велику частину часу герпес буде знаходиться в латентному стані, але активізується поява висипань при несприятливих для імунітету людини умовах.

Щоб зменшити кількість проявів неприємних висипань, дотримуйтеся декількох правил:

 • стежте за чистотою іграшок;
 • намагайтеся, щоб дитина не контактувала з людьми, у яких було нещодавно висипання;
 • забезпечте повноцінне харчування для дитини;
 • постійно займайтеся зміцненням імунітету;
 • змащуйте губи гігієнічною помадою, особливо на вулиці у вітряну погоду;
 • користуйтеся дитячим сонцезахисним кремом;
 • пустушка малюка повинна бути завжди чистою.

Дотримання цих простих правил дозволить вам забути про хвороби на довгий час.

Професійне думку доктора Комаровського, відомого педіатра, про те, що таке герпес у дітей, чим і як його лікувати дивіться відео.

Лікування стрептодермії у дітей – тільки найефективніші методи

Реактивний панкреатит у дітей – дізнаємося все про симптоми, лікування, дієта

Загальна інформація

Герпес на обличчі у дитини – фото:

Загальна інформація про недугу

Герпес – це захворювання вірусного походження, що характеризується появою пухирців на тілі і слизових людини. Бульбашки містять серозну рідину, яка з перебігом хвороби виходить назовні. Частина, що залишилася ранка заживає кілька днів.

Інфекція може вражати обличчя дитини. Найчастіше це трапляється у дітей 2-5 років. Захворювання може супроводжуватися як одним бульбашкою, так і декількома. Герпес в більшості випадків виникає на губах, підборідді, щоках.

Вірус може знаходитися в тілі дитини досить довго, але при цьому не заявляти про себе. Він проявляється тільки при ослабленні імунітету.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *